• קורסים ופעילויותמחוננים המשך

   

  דפי מידע לתוכנית "מחוננים המשך, BA - לבני הנעורים"

   

  קצת על התוכנית

  התוכנית "מחונני המשך" מתקיימת בתל-חי כ- 10 שנים ומאפשרת לתלמידים מחוננים, בוגרי מרכז  מדע ודעת, להשתלב בקורסים אקדמיים במכללה, להרחיב אופקים, לפתוח אשנבים ולהתחיל לצבור נקודות זכות אקדמיות לקראת תואר ראשון בתחום לימודי על פי בחירתם.

   

  התוכנית מנוהלת על ידי המרכז למדע ודעת בתל-חי שדואג לתלמידים בנושא ההרשמה, אישורי מבחנים, הגשת בקשות למלגות ועוד. המרכז הוא כתובת לכל בעיה או בקשה וגם פינה למנוחה עם שתייה חמה וחיוך לבבי.

   

  למי מיועדת התוכנית?

  לבוגרי מרכז מדע ודעת בתל-חי, מחוננים ומצטיינים מהאזור הגיאוגרפי הגליל-העליון ורמת הגולן, תלמידי כיתות י' - י"ב, מצטיינים וסקרנים, המעוניינים להשתלב בלימודים אקדמיים כסטודנטים בעלי מעמד מיוחד. 

   

  מה בסיום י"ב?

  קיימת אפשרות לדחות את הגיוס לשנה, להמשיך בלימודים מלאים באקדמיה ולסיים תואר, להמשיך בעתודה האקדמית, או לשמור את הנקודות עד אחרי השירות הצבאי.

   

  מהן נקודות זכות אקדמיות

  כל קורס אקדמי (כמעט) מזכה את הסטודנטים העוברים אותו בהצלחה בנקודות זכות הנצברות לתואר. למרות שנקודת זכות אמורה להיות שוות ערך לשעת לימוד שבועית, בפועל אין זה כך ויש קורסים הנותנים יותר או (בד"כ) פחות מכך. על התלמיד לצבור כ- 110-140 נקודות זכות לתואר הראשון (משתנה בין מוסדות אקדמאיים שונים ובין תוכניות לימוד שונות באותו מוסד אקדמי), שהן כ- 30-40 נ"ז בשנה.

   

  תחומי הלימוד בתל-חי:

  ביוטכנולוגיה, כלכלה וניהול, מדעי המחשב, מדעי הסביבה, מדעי התזונה, חינוך, עבודה סוציאלית פסיכולוגיה, שירותי אנוש ולימודים רב-תחומיים (פילוסופיה, לימודי ארץ ישראל והסביבה, היסטוריה, אומנות, סוציולוגיה, לימודי מגדר ונשים, תקשורת וקולנוע, מנהיגות).

   

  ראו כאן הרחבה באשר לתכני הקורסים, המרצים, פירוט נקודות הזכות ומידע נוסף

   

  איך זה מתנהל

  בכל שנת לימודים אקדמית, התלמידים המחוננים בוחרים, נרשמים ומשתתפים בקורסים מתוך מגוון הקורסים הניתנים במסגרת המכללה האקדמית בתל-חי. הלימודים במכללה מתקיימים בנוסף ללימודים בתיכון לאורך כל ימות השבוע. יש לקחת בחשבון בעת ההרשמה את השעות והימים בהם הקורסים מתקיימים. ההגעה ללימודים בתל-חי הינה עצמאית. תלמידים שיעמדו בהצלחה בדרישות  הקורס, יזכו בנקודות זכות אקדמיות הנצברות לקראת התואר הראשון ומוכרות במרבית הגופים האקדמיים בארץ.

   

  להתמצא באתר המכללה

  אתר מכללת תל-חי בכתובת: http://www.telhai.ac.il/ מספק מידע מפורט על תוכניות הלימוד, הקורסים השונים, מבנה שנת הלימודים, מערכת השעות השבועית שבה ניתנים הקורסים ועוד.

  בנוסף ניתן למצוא באתר את ה"סילבוס" של כל קורס. הסילבוס הוא תוכנית הקורס הכוללת מידע חשוב על הנלמד בקורס. בנוסף מכיל הסילבוס מידע לגבי: מי הוא מרצה הקורס, בכמה נקודות זכות מזכה הקורס, מה הן דרישות הקדם המאפשרות הרשמה לקורס, מה הן הדרישות והמטלות בקורס וכיצד מחושב הציון. מומלץ לגלוש באתר וללמוד ולהכירו היות והוא כלי חשוב לקבלת מידע ולהתנהלות של כל סטודנט.   

   

  מגבלות קלות

  התוכנית שלנו מאפשרת הרשמה והשתתפות של בוגרי מרכז מדע ודעת בכל התוכניות האקדמיות במכללה האקדמית, אך חלות עליה המגבלות הנהוגות במכללה לגבי כל הסטודנטים ומעט מגבלות ייחודיות. חלק מהקורסים האקדמיים (בעיקר קורסי הבחירה) נפתחים כתלות במספר הנרשמים לקורס. לפיכך יתכן שבשנה מסוימת חלק מהקורסים לא יפתחו. בנוסף, בכל קורס אקדמי יכולות להיות דרישות קדם - הכוונה היא לקורסים אקדמאים בסיסיים, שיש לקחת אותם תחילה, ושהמידע הנלמד בהם מהווה בסיס לקורס המשך.

  מגבלות ייחודיות - בחוג לעבודה סוציאלית יש קורסים שלהם מגבלת גיל, ולכן הם יהיו סגורים לתלמידי המרכז.

   

  המלצה: אנו ממליצים לתלמידים שזו להם השנה הראשונה בתוכנית להירשם תחילה רק לקורס אחד ולראות איך משתלבים הלימודים במכללה עם הלימודים בביה"ס. 

   

  טפסי רישום

  התלמידים המעוניינים לקחת קורסים אקדמאים במסגרת התוכנית ל"מחונני המשך" צריכים למלא טופס הרשמה בצרוף תמונה, חתום על ידיהם ועל ידי ההורים.

  שכר לימוד

  שכר הלימוד שהיה נהוג בתשס"ט (ולא צפוי להשתנות משמעותית) יקבע על-פי החישוב הבא:

  בכל קורס אקדמי נקודת זכות אחת תעלה  174.50 ¤ (לדוגמא: קורס של 3 נ"ז יעלה 522 ¤).

  קורסים סמסטריאלים יחולקו ל-2 תשלומים. קורסים שנתיים יחולקו ל- 4 תשלומים.

  ניתן לשלם את שכר הלימוד בכרטיס אשראי דרך מרכז מדע ודעת או ישירות להנה"ח, בכרטיס אשראי או בשובר תשלום.

   

  מלגות

  תלמיד שסיים בהצלחה קורס אקדמי בציון מעל 70, מגיש דרך מזכירות המרכז למחוננים, גיליון ציונים למשרד החינוך וזכאי לקבל מלגה עד 50% משכר הלימוד. משרד החינוך עשוי לשנות את תנאי קבלת המלגות או את גובה הסכום. כמו כן קבלת המלגות עשויה לקחת חודשים אחדים ויש להתאזר בסבלנות.

   

  הפסקת לימודים:

  תלמיד המבקש להפסיק לימודיו חייב להודיע על-כך בכתב לפני השיעור השלישי.

  מי שלא יודיע בכתב, יחשב כתלמיד הלומד בקורס ויחויב על תשלום מלא.

   

  בהצלחה בלימודים!

   

  בשם צוות מרכז דע ודעת למחוננים ומצטיינים בתל-חי,

  ד"ר אופיר דגני, מנהל המרכז.