• אודות המרכזהחלום מתגשם - כיתת מחוננים בהיקף לימודים שלם!

  לראשונה בצפון – כיתת מחוננים אזורית ליישובי אצבע הגליל והגולן

  ל'ילד' הזה התפללנו ופעלנו להבאתו לעולם כבר שנים רבות! לכן ניתן כאן לבשר בשמחה, כי בשנת הלימודים תש"ף תיפתח לראשונה בצפון כיתת מחוננים אזורית, אשר תפעל בתוך בית הספר דרכא-דנציגר בקריית שמונה. כיתת המחוננים, אשר תלמד במתכונת מלאה, תפתח בכיתה ז' והלימודים הם במסלול צומח עד כיתה י"ב. 

  הקבלה לכיתה מותנית במעבר מבחן סף ומוזמנים לגשת למבחן כל תלמידי כיתות ו' מהאזור (אצבע הגליל והגולן), קרוב ל-100 נרשמו למבחן ואנחנו מאחלים הצלחה לכולם!

   

   

  ד"ר אופיר דגני, מנהל המרכז למחוננים ומצטיינים בתל חי אומר כי לכיתת המחוננים יתרונות רבים:

  • זו כיתה קטנה עם 15-26 תלמידים.

  • הלימודים בכיתה הם ברמה גבוהה מאוד ובחברת תלמידים מחוננים.

  • בכתה נלמדת תכנית הלימודים הרגילה של משרד החינוך - כמובן ברמה ובקצב גבוהים) – אך תלמידיה נהנים מתכני העשרה ומלווים על ידי האגף למחוננים ומצטיינים במשרד החינוך.

  • מורי הכיתה הם בעלי הכשרה מיוחדת להוראת מחוננים.

  • בימי חמישי הכיתה כולה תלמד בתכנית ההעשרה לתלמידים מחוננים בתל-חי, כך שאין הפסד לימודים בבית הספר ביום זה.

  • המתקבלים לכיתה מתקבלים אוטומטית גם לתכנית ההעשרה לתלמידים מחוננים המתקיימת במרכז בתל-חי, אם כי ניתן ללמוד בתכנית המחוננים בתל-חי גם מבלי לממש את הזכות ללמוד בכיתת המחוננים.

  • תלמיד שעבר את המבחן יוכל להגיש מועמדות לכל כתה במתכונת זהה בארץ ולהתקבל על בסיס מקום פנוי.

  אופיר מציין עוד כי: "המשמעות לגבי המרכז היא עצומה, אני מקוה שייפתחו אפילו שתי כיתות! בכל יום חמישי יצטרפו אלינו בעתיד 60 תלמידים, כי ביום זה לא יתקיימו הלימודים בכתה בדנציגר אלא אצלנו. עם צמיחת הכתה, הכיתות שיתקדמו לכיתות י' י"א י"ב כמובן יצטרפו לתכנית הבוגרים ולתכניות אחרות שאנחנו מקיימים. זה סיפור מאד משמעותי עבורנו וגם לפעילות שלנו במרכז. ניתן להוסיף כי המבחן שעוברים הוא גם דלת אחורית לכניסה למרכז. תלמיד שעבר את מבחן הכניסה לכיתה ולא מעונין בסופו של דבר להשתלב בכתת המחוננים בדנציגר, יכול להצטרף ללימודים במרכז בימי חמישי. בשכבת הגיל הזאת אין הזדמנות שניה להיכנס למרכז וזו תהיה עבור תלמידי כיתות ח' ומעלה דרך להשתלב בו.

  האם גם בכתה זו ישולבו דוברי ערבית? כיצד מתגברים על קשיי השפה וההסעות?

  דגני: "לגבי דוברי הערבית וההסתגלות לשפה, מצאנו על פי המודל שכבר קיים בכרמיאל, כי תוך חצי שנה הם סוגרים את הפערים ואין שום בעיה. אנחנו גם רואים זאת כאן במרכז: בשנה הראשונה הם מתקשים ואחר כך שוחים כמו דגים בים. כדי שדוברי הערבית ישתלבו רצוי שיהיה בכתה זו גרעין של 5-6 דוברי ערבית ואני יודע שיש הרבה מאד ענין במגזר. וכן, יאורגנו הסעות עבור תלמידים שיגיעו מהגולן בתמיכת כל השותפים, כמו רשת דרכא שדנציגר שייך אליה אשר מאד מעוניינת בכתה הזו. הכתה תורמת הן לרשת והן לבית הספר, שנתרם הודות לרמת התלמידים שיצטרפו אליו!"