• קורסים ופעילויותמה למדנו משלגיה על המבנה המעמדי בחברה?

  שלגיה - היום יש מי שקוראים שלא לאפשר לילדים להביט בסרטו של וולט דיסני

  מנחה: דניאלה שאול

  גם התלמידות שלנו לא יאפשרו כנראה. כוכבות קולנוע יוצאות עכשיו נגד הסרט, רק עכשיו גילו... מה שאנחנו מלמדים כאן כבר כעשור: בתוך הסרט הזה מקופל כל המבנה המעמדי של החברה האנושית והמסרים שלו קשים לעיכול, ברגע שמפענחים את הצפון בהם. אפשר להזכיר כי התקשורת כולה משווקת ללא הרף את המבנים החברתיים ומחזקת את המסרים הללו, וזהו המסר של הקורס: צפיה ביקורתית בתקשורת ופענוח ההצפנה התרבותית-חברתית אשר מוחבאת בגבה.

   

  שלגיה הוא סרט האנימציה הראשון באורך מלא, והנצפה ביותר בסרטי וולט דיסני מאז ראה אור בשנת... 1934! הוא שינה את הנרטיב המקורי, כך שיתאים לתפיסת עולמו על הדרך בה חברה "נורמלית ונורמטיבית" צריכה להתנהל וכך עשה את מה שהתקשורת יודעת לעשות הכי טוב: להיות השופר של המבנה החברתי המעמדי אשר בראשו עומד הגבר, צעיר, בהיר העור, העשיר. בפענוח הייצוגים של הדמויות בסרט מצאנו כך: הנסיך הוא הגבר הצעיר והעשיר בחברתנו; שלגיה מייצגת את המתבגרות; המלכה - את הנשים בנות ה-50 ומעלה, אשר כבר אינן אמהות ועסוקות בהטרדת הצעירות; המכשפה - את הזקנות בחברה; הגמדים - הזקנים; הצב - את הבודדים; הטבע - את מבנה המשפחה הנורמטיבי - זוג הורים וילדים.

  לאחר שביררנו את המעשים, הפעולות והיכולות של כל דמות בסרט, ניגשנו לייצר את הסולם החברתי ולהמחיש אותו על ידי בניה סמלית בכתה. כל בת קיבלה מעין "כתר" סמלי, כובע או כיסוי ראש מייצג והמשך התהליך לפניכם בצילומים.

   

  הקבוצה וייצוג כמה דמויות מרכזיות מהסרט

   

  מימין: המלכה המבוגרת, הגמדים, הצב, שלגיה (עם זר של כלה), הנסיך, המכשפה

   

  הבנות דנות כיצד לבנות את הסדר החברתי ומה מקום כל דמות בו

   

  ממשיכים לדון...

   

  והנה הוא הסדר החברתי המעמדי שלנו 

   

  תודה ללארה החונכת שלנו שהתכבדה לייצג את הנסיך - שמקבל את המעמד הכי גבוה בחברה - מימין

  במקום מעט נמוך ממנו - שלגיה; המלכה המבוגרת במעמד נמוך ממנה למרות הכתר; הגמדים כבר קרובים לתחתית

  ואילו המכשפה, עוטה כיסוי הראש השחור, המייצגת את הזקנות בחברתנו - בשפל המעמדות.

  תודה לכל המשתתפות - הנאה גדולה לכולנו.