• קורסים ופעילויותלאן פני המדע? החוקרים המובילים אתנו שוב!

  לאחר הצלחת הקורס בשנה שעברה, הוא מקבל עכשיו תנופה חדשה. מידי שבוע מגיעים אלינו בכירי החוקרים בצפון ומציגים את פעילותם המדעית הכוללת – דילמות, חשיבה מדעית, תהליכי מחקר, ממצאים ויישומים אשר מקדמים את הקהילה בתחומים מגוונים. השנה יהיו כאן חוקרים מובילים ממכון המחקר "מיגל", הפועל במסגרת פיתוח-הגליל בתחומי הביוטכנולוגיה, החקלאות, מדעי הסביבה והתזונה.

  החוקרים, בעלי תואר שלישי ופרופסורים ברובם, יציגו בפנינו במהלך מפגשים שבועיים פיתוחים ותגליות שנעשים בנושאים הבאים: 

   

  תכנית ההרצאות השנה עם חוקרים ממכון מיג"ל – מרכז ידע גליל עליון

  מיג"ל הוא מכון למחקר מדעי יישומי, הפועל במסגרת פיתוח-הגליל וכולל 180 חוקרים ותלמידי מחקר בתחומי הביוטכנולוגיה, החקלאות, מדעי הסביבה והתזונה

   

  27.10.16 ד"ר איתי שרון - על אנשים, חיידקים ומחשבים: שימוש בשיטות חישוביות למחקר של אוכלוסיות חיידקים ומיקרואורגניזמים

  מחקרו מתמקד באוכלוסיות חיידקים חשובות ביותר, שקיימות בכל מקום והידע עליהן מועט. בהרצאה ידובר על הבעייתיות בפיענוח פעולת החיידקים, פיתוח ההבנה באמצעות מחשבים ותגליות בתחום. ד"ר שרון הוא מרצה למדעי המחשב במכללת תל חי וחוקר במיג"ל.

   

  3.11.16 פרופ' יעקב פיטקובסקי - טיפולים חיסוניים לסרטן וחשיבותם

  הטיפולים בסרטן כללו עד כה כימותרפיה, הקרנות וניתוחים. לאחרונה מתפתח תחום טיפולים ביולוגיים, אחד המרכזיים בהם הוא טיפול באמצעות מערכת החיסון. נסקור את הקשיים בדרך לפיתוח טיפולים להפעלת המערכת החיסונית כנגד סרטן.

  פרופ' פיטקובסקי הוא חוקר במיג"ל בתחום החיסונים ומרצה בביוטכנולוגיה במכללת תל חי.

   

  10.11.16 פרופ' משה גופן - התערבות האדם בטבע: עמק החולה

  לעמק החולה היסטוריה ארוכת שנים של שילוב בין האדם לטבע, אבל במחצית השנייה של המאה העשרים התערבות האדם בו העמיקה. היום מתקיים שילוב מוצלח של ניצול הטבע ותפעולו, תוך שמירה על ערכי טבע, מקורות המים ואמצעי קיום.

  פרופ' גופן הוא חוקר בכיר במיג"ל עד לאחרונה מרצה בתל חי.

   

  24.11.16, 1.12.16 – אבישי לוי  - ממחקר לפטנט: קניין רוחני – הרציונל, המהות ודרכי פעולה

  בהרצאות ידובר על מהות הקניין הרוחני, הרציונל והצורך בהסדרתו, תחומי הקניין הרוחני, השימוש בכלים הללו כדי להגן על זכויות המפתחים. אבישי לוי הוא מנכ"ל מיג"ל. בעל תארים מתקדמים בחקלאות, מדעים ומשפטים. בעבר ניהל חברות סטרטאפ, עסק במחקר בתחומים החקלאות הימית, ההנדסה הגנטית והכרונוביולוגיה. עו"ד ומגשר מומחה בתחום ניהול הקניין הרוחני.

   

  8.12.16 ד"ר אופיר דגני, מנהל המרכז.

   

  15.12.16 פרופ' גיורא ריטבו - ננומרוכבים לטיפול במים מזוהמים

  בהרצאהיוצג כיצד המחקר משתלב בפתרון זיהום מים על ידי חלקיקים מרחפים. הצללת מים ושפכים כטיפול מקדים - למה צריך את זה, איך עושים את זה ומה פיתחנו במעבדה שלנו.

  פרופ' ריטבו חוקר כימיה של חלקיקים קטנים (קולואידיים), קינטיקה של תהליכים, ספיחה של מזהמים, שחרור איטי ומבוקר של חומרים שונים (חומרי הדברה, שמנים אתריים), טיפול במים במגוון שיטות. מרצה במכללת תל חי בנושאים אשר בתפר בין כימיה ופיסיקה, תרמודינמיקה, כימיה אנליטית והוזמן לפני שלוש שנים להציג את הפיתוח הספציפי שלו בבית הנשיא.

   

  22.12.16פרופ' סנאית תמיר – חיידקי המעי, תזונה ובריאות

  המעי מהווה בית גידול לחיידקים רבים, אשר הרכבם אשר משפיעים על מחלות, תהליכים בגוף ומצב הרוח. כאשר מופר האיזון בשל תזונה, גיל ומצב רוח, ממליצים על חיידקים טובים, פרו-ביוטיים ואיתם מרכיבים פרה-ביוטיים והם יוצגו בהרצאה. כמו כן יוצג מחקר ייחודי, לשיפור הרכב חיידקי המעי האישי כך שיוביל לשיפור מצב הרוח. פרופ' תמיר הינה מרצה בחוג למדעי התזונה במכללת תל חי.

   

  5.1.17    ד"ר רואי גוטמן – על חשיבותו של השעון היממתי למשקל הגוף

  במפגש אתנו ידבר על חשיבותו של השעון היממתי ומעורבותו בשמירה על משקל גוף תקין ובריאות האדם. ד"ר גוטמן הינו מרצה למדעי החי והתזונה במכללת תל-חי, שעונים ביולוגיים ובקרת משקל.

   

  19.1.17ד"ר דרור נוי - פוטוסינתזה מלאכותית - אנרגיה סולארית בדרך הטבע

  ביצורים רבים התפתחו מערכות יעילות להמרת אנרגיית השמש לאנרגיה כימית ואגירתה בחומרי דלק. זוהי הפוטוסינתזה המאפשרת קיום חיים: החמצן, המזון, הפחם, הנפט, והגז הטבעי, כולם תוצרי פוטוסינתזה. נלמד איך מתבצע התהליך ברמה המולקולרית וננסה להבין כיצד אפשר להשתמש בעקרונות הפעולה שלו לבניית מערכות דומות להמרה ואגירה של אנרגיית השמש בחמרי דלק שימושיים. ד"ר נוי הוא ראש קבוצת מחקר במיג״ל. עוסק בביו-אנרגיה והנדסת חלבונים.

   

  קישור לדף עבודה עצמית לפני תחילת ההרצאות.