• קורסים ופעילויותשנה ראשונה לקורס תורת הנאום והשכנוע

  שנה ראשונה ללימוד תורת הנאום והשכנוע במרכז, עם ד"ר יורם רבובסקי

   

  ד"ר יורם רבובסקי (בצילום למעלה), מתאר את הקורס שנפתח לראשונה בתל חי השנה, תשע"ו: "אנסה לתאר בפניכם את התחושה שלי כמורה, שנה ראשונה, במחוננים של תל חי.

  זה התחיל בהתרגשות גדולה, כמו כל דבר חדש. אודה ואתוודה, לימדתי בעבר במספר רב של כיתות בית ספר, בכל הגילאים (ה' ועד ט'). אבל הפעם זה היה שונה. הפעם הייתי לבד. בלי מורה אחראית בכיתה. בלעתי את רוקי ונכנסתי לכיתה. כיתת המחשבים. סביבי מסכים רבים ועמוד באמצע הכיתה. הוצאתי את הדיסק און קי, העליתי את המחשב ו.... אני מוכן. המפגש הראשוני היה שקט, רגוע. חשש מסוים של שני הצדדים. התחלתי את השיעור.

  דומה היה שהתלמידים קצת נבהלו, קצת חששו. מה זה אומר תורת הנאום והשכנוע? מה, באמת אני אאלץ לנאום מול כולם. פדיחה. אבל כך חלפו מספר שבועות והגמגומים קצת עברו, הביטחון הלך ועלה (גם אצלי וגם אצלם) ולפתע פתאום הדברים טיפה יותר קלים.

  הבעיה הראשונה שהיה עלי להתמודד עמה היא העובדה שיש לתלמידים הרגלים. ההרגל הראשון הוא – אנחנו לא עושים שיעורי בית. הרגל בעייתי במקרה של רטוריקה, משום שקשה להכין ולשאת נאום, אם לא התכוננת אליו. השיעורים קצת קרטעו אבל אז הגיע פתרון הפלא – הדיבייט. ויכוח קבוצתי. וכך, תוך כדי השנה, הגענו למצב בו כל מה שהיה עלי לעשות זה לבוא עם נושא. התלמידים התחלקו לבד לשתי קבוצות ו... הופ, הם כבר מוכנים לוויכוח סוער.

  "אתה בצד של הנגד"

  "את בצד של הבעד"

  "מה הנושא?"

  וזהו, זה הספיק. לא משנה מה דעתם האישית. לא משנה אם מעולם לא חשבו על הנושא קודם. סמארטפונים נשלפים, חיפוש קצר וממצה על כל נושא שבעולם והם מוכנים. הלהט הגיע במהלך השנה, כשלמדו מספר "טריקים מלוכלכים" (יותר או פחות). עכשיו הבעיה האמיתית, מי ניצח ומי הפסיד. עד היום אני לא בטוח שאני יודע. כל כך טובים הם היו. לפתע רואים את הניצוץ בכל אחד מהם. מדהימים. באמת.

  וכך, לפתע, נגמרה השנה. הייתה לי תחושה שלא הספקתי. אפשר היה עוד. אבל שנת הלימודים היא שנת הלימודים. והאמת היא שעבורי זה היה תענוג. ידעתי במהלך השנה כולה שאני מסיים את השבוע עם ממתק. המפגש עם המחוננים. מבריקים כתמיד. בעלי מוטיבציה (ברובם) ובעלי סקרנות בריאה. הרצון לנצח חזק אך גם העזרה ההדדית והתמיכה. תמיד מפרגנים האחד לשני. גם בניצחון וגם בהפסד. חוויה נהדרת.

  אני כבר מתגעגע לחברים ולחברות של יום חמישי בבוקר. לצערי, רובם היו מכיתה ט' לכן הם כבר סיימו. אין ספק בליבי שהם יכולים להתגבר על כל מכשול אם הם חפצים בכך. ממש מגניבים.

  תודה על שנה כיפית. אני כבר ממתין לבאה

  ד"ר יורם רבובסקי. מחוננים תל חי.

   

  בהמשך: צילומי המשתתפים בקורס בהדגמת דיבייט לפני תלמידי המרכז.