• הברקותמה זה כל הט' הזה?

  מה זה כל הט' הזה?

  יום ט"תניקים מלמדים -  מרכז מחוננים תל חי – תשע"ו / מנחה: אורנה אורן יזרעאלי

  תלמידי כיתה ט' חווים בסביבות גיל 15 את שנת הלימודים הרצופה האחרונה במרכז למחוננים.

  בסוף שנת לימודים זו מסיימים הנערים והנערות הנהדרים הללו תקופה של שש שנים, בה הגיעו למרכז פעם בשבוע ליום לימודים שלם, כדי ללמוד קצת אחרת ובהתאמה ליכולותיהם הגבוהות. אנחנו חושבים שזוהי שנה משמעותית עבורם ובודקים מה זה אומר בתוך שיעור מערכתי שקראנו לו בינתיים: "מה זה כל הט' הזה".

  במסגרת השיעור אנחנו פועלים למען עשיית עולם טוב יותר, בכוונה מלאה, לעצמנו ולמען הזולת והסביבה. פרויקט "יום טתניקים מלמדים" הוא הפרויקט הראשון שהתבצע במסגרת הקורס, כולו פרי מחשבה ותכנון של הטתניקים.

  זה קרה ביום חמישי שעבר, 7 לינואר 2015.

  חילקנו את היום לשיעורים ולאירועים מיוחדים, כולם קשורים בבגרות, בהבנת האחר ועולמו, ביציאה מעולמנו הצר אל הקשבה, נתינה, למידה, יצירה והוראה.

  את היום פתחנו בהתכנסות של כל השכבה הבוגרת והאזנה לנאומים וניסיונות שכנוע מלומדים כשעל הפרק הנושא: "האם כדאי להפוך את השפה האנגלית לשפה הרשמית של מדינת ישראל".

   

   

  היה מרתק.

  נכחו באולם ילדי כיתות ז', ח' וט' וצוות מורי המרכז. אופן ההתנהלות היה מכובד, אפשר היה להקשיב וללמוד והדוברים, כולם טתניקים,  עשו את מלאכתם על הצד הטוב ביותר. אני גאה בהם עד מאוד. תודה ליורם רובובסקי, המורה לדיבייט שהביא אל הבמה את עיקרי שיעורו.

   

   

   

  אחר כך למדנו שיעורים שונים מפי הטתניקים:

  ג'ורג' (ומאזן שתכנן איתו) לימד על שלוש השפות השמיות ועשה זאת בחן ובנועם מתוך לימוד עצמאי והבנת החומר. רותם שיזף לימדה כתיבה יצירתית. קבוצות גדולות של לומדים זכו לפגוש את הדרך היצירתית בה בחרה רותם ללמד.

   

   

   

  שקד הוד וליאור בר העבירו שיעור על פרדוקסים. הן בנו את השיעור (יחד עם שירז שלא נכחה) בשילוב עם משחק ומי שזכה לשיעורן יצא נלהב, לא פחות. גיא קליין לימד שיעור שנקרא "מה הטעם להיות מבוגר אם אתה לא זוכר את הילד שבך" (או משהו כזה...) חיצים התעופפו, קופסאות קרטון הפתיעו, רעש גדול היה פה ומורה שהלוואי שירצה ללמד עוד בעתיד....זו הייתה התנסות מסוג אחר, מושקעת ורצינית על כל המשחקיות שהייתה בה.

  יהונתן אביב לימד אנימציה. המורים עדי וולדימיר, שליוו אותו, ספרו שלמדו ממנו דברים חדשים.

   

   

   

   

  דברים חדשים התרחשו גם בסדנת אמנות קצת אחרת, שתוצריה יעובדו בהמשך השנה על ידי הטתניקים ויהוו השראה לפרויקט השארת חותם במרכז. אורחת היום היתה גלי וינטראוב, יוצרת מרתקת בעלת מגבלות מוטוריות, שסרטה עטור הפרסים אודות אנשים מיוחדים שהופכים את מוגבלויותיהם למקור כח עורר את השכבה הבוגרת למחשבות על עצמם ועל הסביבה.

  בעוד שבועיים יתקיים הפרויקט הבא שעליו שוקדים הטתניקים. לילה שלם ולבן נשהה במרכז המחוננים תוך שאנחנו מארחים קבוצה גדולה של ילדי כיתות ט' מבית הספר למחוננים בכרמיאל לפעילויות משותפות. זה יקרה בלילה של סיום המחצית הראשונה של שנת הלימודים, ב – 21 לינואר 2015. נעדכן בהמשך....

   

  (יש צילומים נוספים של היום - צפו בהם בלינק "גלריה" באתר זה)