• קורסים ופעילויותכשלא רואים כלום רואים כל כך הרבה...

  מפגש עם ישראל סופר- במסגרת הקורס "ייחודיות שונות ומה שבניהן" / מנחה: אפרת טל

  כשלא רואים כלום רואים כל כך הרבה...

  מימין לשמאל: ישראל סופר, אפרת טל מנחת הקורס, ד"ר אופיר דגני מנהל המרכז ומשתתפות הקורס

   

   

  ישראל סופר, כיום בן 31, הינו סטודנט שנה שלישית בחוג לשירותי אנוש ומדעי ההנהגות במכללת תל חי. הוא מסתדר לא רע בלימודים, אוהב לצאת למסיבות ולהיפגש עם חברים.

  חוץ מזה הוא גם עיוור מלידה.

  ישראל הגיע אלינו למרכז למחוננים במסגרת הקורס "ייחודיות שונות ומה שבניהן" והסכים לשתף את משתתפות הקורס בסיפור חייו. הוא סיפר על העיוורון, על ההתמודדות שלו עם המגבלה, על הכוחות שגילה בעצמו במהלך תחנות חייו, בעיסוקיו כיום, בחלומותיו ושאיפותיו בחיים.

  ישראל סיפר כי במקור הוא מגיע מאופקים שבדרום. הוא התחנך בצעירותו בחינוך החרדי ובגיל 18 החליט לעשות שינוי ופנה למשרד הרווחה בירושלים כדי לערוך אבחון ב"מרכז אור" – מרכז ארצי להכשרה תעסוקתית. הוא התחיל שם את דרכו העצמאית החדשה ושהה בו שנה שלמה כדי לקבל כלים להשתלבות חברתית ולימודית בחברה. לאחר מכן הגיש בקשה ללמוד במכללת קריית אתא, שם השלים בגרויות ובסופו של דבר, בעזרת האמונה בעצמו, הגיע למסלול לתואר ראשון במכללת תל-חי בחוג לשירותי אנוש. כיום הוא לקראת סיום התואר. 

  לישראל אמונה מאוד גדולה בעצמו והוא לא מוכן לוותר על החיים; הוא משתתף במסיבות, מבלה בערבים עם חברים, יוצא להופעות חיות, מכין אוכל לעצמו, נוסע באוטובוסים, לומד, מטייל ועוד.

  הוא מאמין שלכול אחד הקושי שלו ולכול אדם ניתנו יכולות וכוחות להסתדר. לטענתו, גם אדם שרואה שש-שש יש קושי וגם לאדם המתמודד עם עיוורון.

  ההתמודדות של ישראל מתבטאת בראש ובראשונה באמונה שלו בעצמו. בנוסף לכך הוא משתמש בעזרים שונים כדי להצליח  לתפקד - הוא לומד בעזרת תוכנה מונגשת שיש לה צג ברייל,  הוא משתמש במכשיר סלולרי רגיל ונעזר בתוכנה מונגשת לקריאת SMS, יש לו מכשיר מיוחד שעוזר לו להתאים צבעים בבגדים כאשר הוא לבדו, והוא נעזר במקל כדי ללכת ממקום למקום.

  ישראל מאוד גאה בדרך שעבר והוא מאמין בדרך ארוכה ותהליכית- לדבריו דברים שקורים לאט ובביטחה ולא בפזיזות הם יקרי ערך ובעלי משמעות רבה.  

  חלומו של ישראל הוא לנהל מחלקה או ארגון בחברות גדולות או לעבוד בשירות לקוחות - מה שמתקשר לתואר למשאבי אנוש והוא מאמין שזה "תפור" בשבילו.  לישראל ישנן שאיפות, רצונות וחלומות ועד היום הוא הגשים את כולן.

   

   

  משתתפות הקורס יצאו נרגשות מהשיחה עם ישראל - הן החליטו לכתוב לו מכתב משותף בו הביעו את התרשמותן מהמפגש –

  לישראל היקר,

  ראשית, תודה על הגעתך לקורס שלנו ותודה על השיתוף האמיץ והכן שלך.

  למדנו הרבה ממך ובמיוחד מהחלק שבו סיפרת כיצד אתה מתמודד עם החיים - כמו כולם.

  אנחנו חושבות שזה מעורר השראה שאתה תמיד נשאר אופטימי.

  במיוחד התרשמנו מכך שאתה עושה הכל כמו כולם, לעיתים חשנו שאפילו יותר מכולם!

  הייתה זו חוויה מאוד מעצימה עבורנו ויצאנו מהמפגש עם הבנה שאתה מי שאתה רוצה להיות ולא משנה כמה אתה שונה ממה שהחברה רוצה ממך.

  הכי חשוב ומרשים זה מי שאתה יודע שאתה והאמונה שלך בעצמך, שעוזרת לך להתמודד עם הקושי.

  אנחנו מאחלות לך שתצליח בכל מה שתרצה ותמשיך להאמין בעצמך ולחלום.

  זה היה מפגש מרחיב אופקים, שפתח בפנינו עולם חדש ושמחנו מאוד להכיר אותך.

  בהערכה רבה - אפרת טל, טל בן חיים, גל טירולר, יובל טפירו, אביגיל לב ורז האס.