• קורסים ופעילויותנפתח הקורס "לאן פני המדע"

  לאן פני  המדע? - תגליות פורצות דרך בחזית המחקר המדעי בצפון, אבל לא רק

   

  לראשונה מאז הקמת המרכז נפתח קורס חדש, אשר מארח מידי שבוע אחד מהחוקרים המובילים בפעילות המדעית בצפון שיציג דילמות וממצאים בתחומי מחקריו.

  בכל שבוע עוסקים בנושא אחר, כגון: מאמצי השמירה על אוכלוסיית הנשרים בגולן; העתיד, אל תקשיבו לעיתונאים! (כולם כבר יודעים לנבא אותו אבל עד כמה שידוע העתיד עוד לא קרה. מה אפשר ומה אי-אפשר לגלות?); תורה ומדע - הילכו שניהם יחדיו?; מזג אוויר החלל ואיך פעילות השמש משפיעה על החיים שלנו?; טבע וסביבה בגולן (מה היה, מה יש ואולי מה יהיה בטבע הגולני); המעבר מבר למתרבת (סיכום קצרצר של הממצא הארכאולוגי, פלאונטולוגי, פיזיולוגי, אנאטומי, סוציוביולוגי וגנטי בבע"ח וצמחים במעבר החברה האנושית לחיי תרבות ישיבים); היונקים ברמת הגולן (מבט על תפוצת היונקים במרחב רמת הגולן דרך עדשת המצלמה); הדברה ביולוגית - מחזון למציאות; נציג גם חידושים בתחום הארכיאולוגיה והאקולוגיה, על פי זמינות המרצים.

  החוקרים שיציגו את הנושאים הינם בעלי שלישי ודוקטורנטים, פועלים במכון לחקר הגולן וממצאיהם מקדמים מאד את תחומי החיים באזור, הרצאותיהם ניתנות כמחווה למרכז למחוננים. בין הרצאותיהם החוקרים מפגשים מרתקים כמו: אקדמיזציה של נשים במגזר הדרוזי, כיצד היא מתיישבת עם מעמד האשה במסורת?; מישדור זאבים לצד גידול כלבי שמירת עדרים וכתיבת שירה וצילום – כולם באדם אחד...; על נפלאותיהן של הרשתות החברתיות באינטרנט; על תקשורת בצפון... ועוד.

  הקורס הינו קורס חובת בחירה לתלמידי כיתות ז'-ח', ומומלץ מאד לתלמידי כיתות ט' להרחבת הידע ועל מנת לקבל רעיונות חדשניים לעבודת החקר שלו.

  יוזמת, ומנחה – דניאלה שאול.

   

  ההרצאה הראשונה נערכה בהצלחה עצומה בשבוע השני לפתיחת שנת הלימודים, עם החוקר ליאור רוטברג מהמכון לחקר הגולן, בנושא עולמה המופלא של דבורת הדבש - הביולוגיה של דבורת הדבש, התנהלות הקן, חשיבותם בטבע ולאדם והאתגרים בענף הדבוראות.

  ליאור הביא לכתה מכוורת על מרכיביה, מצגות, סרטים, תלבושת של דבוראי - והמון התלהבות מהתחביב שהוא עוסק בו שנים רבות, אשר סחפה את כולנו. התלמידים היו מוכנים להמשיך גם מעבר לשעת ההוראה וההפסקה והביעו רצון לשמוע עוד ועוד ממחקריו של ליאור. תודה ענקית למכון על שיתוף הפעולה המלהיב!.

   

   

  בוחנים חלת דבש

   

   

  מי מתנדב להיות דבוראי? מתלבשים

   

   

   

   

   

  מדגימים פיזור עשן ליד הכוורת

   

   

   

  ליאור סוחף את כולנו אל העולם המופלא

   

   

   

  וזה כולל גם את אופיר מנהל המרכז שכיבד אותנו בנוכחות

   

  תודה עצומה לליאור, ברור שנרצה להקשיב לך שוב!