• אודות המרכזזוכרים את יהוא שרף

  זוכרים את יהוא שרף

   

    

  ביום שני 3.2.2014 נאספנו במרכז מדע ודעת למחוננים בתל חי, להעלות את זכרו של יהוא יקירנו ולקרוא על שמו את חדר הרובוטיקה ואת ספריית ההשאלה של "לגו רובוטי".

  יהוא היה תושב ההרחבה הקהילתית בקיבוץ מלכיה, למד וסיים בהצלחה רבה שש שנים במרכז מדע ודעת למחוננים בתל חי. הוא היה תלמיד מקסים, נעים הליכות ושקט, אהוב ומקובל על כל מי שהכירו, בהיותו תלמיד כיתה י' בבית הספר "הר וגיא" חלה בסרטן ונפרד מאיתנו והוא בן 17 בלבד.

   

  יום העיון והטכס לזכרו נערך במעמד תלמידי מרכז מדע ודעת למחוננים בתל חי ובוגריו, חבריו לכיתה של יהוא מבית הספר "הר וגיא" ומוריהם, חברותיו לכיתה של יהוא מבית ספר "ניר סקול " ומלוותן נציגת חברת  "מדינול ", חבריו מקבוצת העבודה במטעי מלכיה בליווי מנהל המטע, שתי רופאות ועובדת סוציאלית מבית החולים "בני ציון " בחיפה שם טופל יהוא ועובדי התעשייה האווירית חברי האב של יהוא. כמו כן היו מר בני בן מובחר ראש המועצה האזורית מבואות החרמון ומר אהרון ולנסי שכיהן בעבר כראש מועצת הגליל העליון.

   

   

  הד"ר אופיר דגני, מנהל מרכז מדע ודעת למחוננים בתל חי, פנה אל הבאים ואמר "אתם הורי יהוא הנכם בני משפחתנו, יחד איתכם אנו ממשיכים כאן את מורשת יהוא. משפחת שרף לא הסתפקה באמירה והיא משאירה חותם לעד בחדר הרובוטיקה שנקרא על שם יהוא. בשלט שהותקן בכניסה לחדר נכתב בין היתר "בחשיבה עלה בסערה" כאשר החשיבה הסוערת מיוחסת ליהוא בהתאמה לערכת הלגו רובוטיקה ששמה בתרגום מאנגלית הוא "לגו סיעור מוחות ". זו מחווה שלא הייתה כדוגמתה עדיין במרכזי המחוננים, בפתיחת ספריית השאלה לערכות לגו רובוטיקה אתם עושים מעשה חלוצי מאד. אין מאפיין יותר מהרובוטיקה לחשיבה של יהוא. אני שולח מפה חיבוק חם ואוהב ומודה לבני המשפחה כולה ".

   

  אריק, אביו של יהוא, ציין שהוא מתרגש מאד לראות את קהל המוזמנים, זו סינרגיה מיוחדת של אנשים שיהוא הכיר והיה קשור אליהם מאד "לא כל דבר ידעתי על יהוא ,עד ששמעתי בהתרגשות את הדברים מכם" אמר אריק. "אני יכול לספר כי המחנך של יהוא אמנון רווה מבית הספר 'הר וגיא' אמר לי  לא אחת שאין לי מה לבוא לאסיפת הורים כי 'הבן שלך משעמם', לדבריו. כמו כן אמר כי יהוא נמנע מדיבורים טפלים ומרכילויות ובשתיקתו הזכיר איש שב"כ; הייתה לו יכולת להקשיב ולהיות חבר. במלכיה יש נדנדה הנקראת 'הנדנדה של יהוא'. שם יהוא נהג לשבת עם חבריו והיה אוזן קשבת כאשר פתחו את סגור ליבם בקרבתו".

  עוד הוסיף אריק ואמר: "לילדי הגליל יש מיוחדות איכותית, אולי בגלל האופי הכפרי והרגוע של האזור ששונה מהאופי האורבאני במקומות אחרים בארץ. הן כילדים והן כנערים הם יוצאים מן הכלל. אני עומד ולא מאמין שאני כאן. בעיני כולם רואים עד כמה קשה המעמד.

  כאשר יהוא היה בבית החולים היה לי מאד חשוב שלא יפחד כי הוא היה בחור מבריק והיה קשה להסתיר ממנו את מצבו.יהוא הורדם כדי שיוכלו להנשים אותו , לפני ההרדמה מנהל המחלקה יידע את אורלי, אימו, ואותי במצבו הקשה. נגשתי ליהוא ושאלתי אותו היכן היה לו הכי טוב עם אבא, הוא ענה לי כי אהב את 'גני טבע' שזה גן חיות קטן של חיות הבר של ישראל הסמוך לבית חולים וטרינרי בתל כביר בתל אביב.לפרידה לחצתי את ידו ואמרתי לו "יהוא אתה גבר...".  יהוא הביט בי בעיניו החכמות ולחץ לי חזרה את היד בשארית כוחותיו. עד היום אני מרגיש את לחיצת היד הזו ואני מעביר לכם אותה".

  לאחר מכן התכבד אריק בהדלקת נר זיכרון ליהוא.

    

   

  ראש המועצה האזורית מבואות החרמון , בני בן מובחר, הודה למארגנים על כך שהזמינו אותו לטכס והוסיף ואמר: "במרוצת השנים למדתי להפסיק להתרגש, אך למרות שאני לובש חולצה ומעיל אני מצומרר".

  לאחר מכן התייחס לוועדה מקומית בראשותו שדנה בעבר בנוכחות אריק בעניין הקשור לבית בו גר יהוא בהרחבה במלכיה: "בעשייה שלנו, אנחנו ממלאים תפקיד והנה, הגענו לתפקיד שיכול להשפיע על בתיהם של תושבים", אמר. הוא הדגיש כי תמיד נטה להיות ישר במילוי תפקידו, לאחר מכן הוסיף בשמו ובשם אהרון ולנסי כי הם הגיעו להיות איתנו ולברכנו.

  שי, מנהל מטעי מלכיה, אמר: "לכל אחד קורות חיים שכתב וקורות חיים הפנימיים שלו. אני הייתי המעסיק יחיד של יהוא, ילד יוצא דופן שבגרותו ובינתו הפעימו אותנו. הוא היה איתנו רק שתי עונות אך הותיר רושם אדיר. זו הייתה מתנה אדירה לעבוד איתו, אבל הוא היה גדול על הענף במידות רבות. חשבתי שילך מכאן לשרות צבאי ב 'תלפיות' , אך גורלו היה שונה".

  לאחר מכן התייחס שי לאבן סלעית גדולת מימדים בצורת סוס, באחד ממטעי תפוחי עץ של מלכיה, שניתנה למשפחה כאנדרטה ליהוא: "נותרה רק האנדרטה לזכרו, במטע. אם הותיר חותם כזה בעולם, יש לכך משמעות ".

   

  רחל , נציגת המכללה האקדמית, הודתה לכל הנאספים ואמרה "אנחנו מדברים ועושים רבות, אך יש רגעים ביום יום בהם אנו מזהים משמעות אדירה. העובדה שאתם מנציחים את יהוא בחדר רובוטיקה, שאתם כאן איתנו , זו מחמאה אדירה,  יישר כוח לכולכם".

  אחרון הדוברים היה אביב, חבר קרוב של יהוא הן מבית הספר "הר וגיא" והן ממרכז מדע ודעת למחוננים בתל חי, שאמר: "למדתי שלכל אדם יש מודל של מושלמות לשאוף אליו. עבורי זה היה יהוא, גם לאחר פטירתו, הוא המודל לאדם המושלם עבורי".

    

   

   

  בתום הטכס לאחר הפסקה קצרה בה הנוכחים התכבדו בכיבוד קל ושתייה חמה וקרה, התכנסו כולם בכיתת הרובוטיקה לחנוכת ספריית ההשאלה של ערכות  "לגו מיינדסטורמס" על שם יהוא שרף, כאשר האב אריק מתכבד להדביק לוחיות זיכרון על כל אחת מהערכות.

   

  היום הסתיים בהרצאתו של מנהל בית ספר אורט בתעשייה האווירית מר יהודה חורב

  בנושא "עולם המל"טים, לאן ?". ההרצאה עוררה עניין רב במאזינים הצעירים ששאלו שאלות ענייניות שמצאו חן בעיני המרצה והוא הביע את קורת רוחו מהילדים הנבונים.

   

   

   

  היו היה יהוא

  מאת הלנה זיו, מורה לכימיה, בית הספר הר וגיא

  (חיבור האותיות הראשונות של כל שורה בבית הראשון יוצר את שמו של יהוא)

   

  יפה היה הוא

  הרבה חכמה היתה ביהוא

  וגם ענווה ותבונת הלב

  אהבת הטבע והמדע

  שלווה ושקט לצד הסקרנות

  רוחב לב ונדיבות

  פלא, ילד פלא הוא היה.

   

  מה השאיר ברקמת החיבור שלנו יהוא?

  השאיר רצון למצויינות, זכרון עיניים מלאות חוכמה

  חדשנות, אומץ לקרוא תיגר על מוסכמות.

   

  יהוא נתפס בתודעתי כאטום של פחמן בגביש היהלום

  לאטום הפחמן ייחודיות ליצירת ארבעה קשרים המושתתים על שיתוף.

  רק אטום הפחמן לבדו יכול ליצור מספר רב כזה של קשרים

  ולהעניק יציבות אנרגטית לשותפיו.

  רק מבנה מסודר וסימטרי של אטומי פחמן צרופים

  יוצר את החומר החזק ביותר בטבע.

  כולנו פה ברי חלוף

  ומי יודע, אולי נפגשו במרחב אחר יהוא והדומים לו,

  אטומים נוספים של פחמן ויחד הם יצרו גביש יציב סימטרי, צלול וטהור

  ובא לציון גואל.

  אולי.

   

  יהוא אהוב ויקר, מודה ליקום על ההזדמנות הנדירה שקיבלתי בפוגשי אותך,

  על אף היות הפגישה קצרה עד מאוד.

  היית ועודך השראה עבורי ונראה שגם עבור חבריך ומכריך

  בכל סגולותיך.

  נשמתך ומהותך צרורים בכל אחד מאיתנו

  צרובים בחומר, על חלקיקיו ואיכות הקשרים שביניהם.

  ומעלים בנו אהבה וערגה לטוב.

  תודה!

   

  עבודת החקר של יהוא בהיותו תלמיד כתה ט' במרכז למחוננים עסקה בסלוגן ומה שעומד מאחריו. הנכם מוזמנים לעיין בה, אקטואלית, כאילו שנכתבה זה עתה.