• קורסים ופעילויותתאנים וצרעות

  תאנים, שקמים, פיקוסים והצרעות שביניהם - הרצאה מרתקת לט"ו בשבט

   

   

  לרגל ט"ו בשבט, שחל בשנת הלימודים תשע"ד ביום חמישי, נפתח יום הלימודים בהרצאתו המרתקת של ד"ר גד איש-עם, שמורה השנה במרכז למחוננים.

  גדי פתח את ההרצאה שעיקרה הקשרים המופלאים בין צרעות ותאנים, בכמה מילות רקע שקשורות למועדים העבריים ולשפה ואמר כי הינו בעיקר איש צמחים, אך למרות הכל כדאי להזכיר כי בט"ו בשבט, כמו ברוב חגינו - הירח מלא. רוב חגינו חלים בתחילת חודש או באמצעות.

  גדי עמד על משמעות המלה "פגה", כפי שזכור לנו משיר השירים "התאנה חנטה פגיה", החנטה הינה כאשר הפרח הופך לפרי. פגים של תאנה הם הפירות הקטנים, אך פירותיהן של התאנה והשקמה נקראים "פגה" או "פגות". מי שנולד טרם זמנו נקרא אף הוא "פג", והתאנה נקראת באנגלית Fig. התאנה היא פיקוס, ה"פיג" הלועזי הפך ל"פיקוס" ובערבית "פוג'ה".

  איש-עם: "התאנה היא כנראה העץ הראשון שבוית, כאן במזרח התיכון, כבר לפני 12,000 שנים. פיקוס בנגלי הוא קרוב של התאנה, פריו נראה כמו פרי התאנה, והוא ניתן לאכילה".

   

  במרכז הרצאתו של גדי עמדה מצגת מופלאה - "התאנה והצרפגית", המתארת את החיים ההדדיים של צרעות ותאנים, כאשר שני מחזורי חיים הדדיים משולבים זה בזה, אין להם קיום אלה בלא אלה. מדובר בשילוב מאד נדיר, פנטסטי, בין חרק שמכונה "צרפגית" שגודלו כ-1.5 "מ, לבין צמח.

   

   

  "האם אנחנו אוכלים צרעות מתות עם התאנים?" שאל המרצה והשיב כי: "עד הבשלת הפרי גוף הצרעה כבר נספג, הזחלים נותרים בפירות עצי התאנה הזכריים, שאינם אכילים ממילא.

   

   

  כיצד נתגלה מחזור החיים המדהים הזה? בשנת 1880 נעשה יבוא של צמחי תאנה מהמזרח התיכון לקליפורניה, בה מזג האויר דומה ביותר. היחורים נשתלו, העצים צמחו בצורה מפליאה, אך הפגות נשרו על הרצפה. מסתבר שעל מנת להגיע לפרי בשל היה חוסר בעצים מהמין השני ובצרעה וכך נתגלה מחזור החיים. לכן בכל אזור בו נטועים עצי נקבה, יש צורך בעץ זכר. רק כאשר לקחו עץ זכר שבפריו היו גלמים של הצרעה, הצליחו להגיע לפירות של ממש.