• הברקותדמויות בשביל הגליל

  דמויות בשביל הגליל

   

  הקורס "דמויות בשביל המדינה" הינו מפגש תיעוד ולמידה של תלמידי המרכז, עם מבוגרים באי בית וותיקי הגליל שחיו בתקופת קום המדינה ונטלו חלק באירועים השונים שהתרחשו בצפון הארץ.

   

  היוזמה החינוכית "מעבר לשביל" הינה תכנית רב שנתית לפעילות חקר, לימוד ויצירה של מורים ותלמידים מחוננים, הלומדים במרכז מדע ודעת תל חי, לטיפוח הזיקה בין שביל ישראל לאתרי מורשת הקשורים בראשית הישוב היהודי בארץ ישראל, לאירועים היסטוריים ולאנשים החיים בקרבת השביל, על תרבותם ואורח חייהם בעבר ובהווה. תוצרי היוזמה, שיכללו מוזיאון חי, שיפעל בתקופת האביב (תקופת המטיילים), ומוזיאון וירטואלי (אתר אינטרנט), יעניקו ממד חדש של חוויה להולכים בשביל שיוצג לא רק כתוואי טבע מרהיב ביופיו, אלא גם כנתיב בעל משמעות היסטורית, תרבותית וחברתית.

    

  היוזמה החינוכית שבמוקדה לימוד רב תחומי ובלתי שגרתי של תולדות ארץ ישראל, משלבת מעורבות חברתית ותרומה לקהילה עם טיפוח מנהיגות ומיומנויות חקר, הרחבת אופקים עם מודעות אקולוגית ותיעוד אמנותי.

   

  הקורס התקיים לראשונה בסמסטר ב' של שנה"ל תשע"ב, השתתפו בו שבעה נערים נלהבים לשמוע את סיפור הקמת ההתיישבות ומאבקה הקשה לשרוד ולאחוז בחבל ארץ מבודד זה. בשנתו השניה השתתפו בו מספר זהה של תלמידים ואף הוא הסתיים בהצלחה, עם ותיקים נוספים שזכינו להכיר.

  המשתתפים הם בני כיתות ז'-ח' בתל חי, חלקם מהגליל ומיעוטם מהגולן והגליל המערבי.

  הקורס נפתח בסיפורי הותיקים, שביקשו לקשר את הנערים להוויה הרחוקה באמצעות סיפורו של חפץ מאותה תקופה, שעורר תמיד השתאות רבה.

  ההתלהבות להשמיע ולשמוע משני הצדדים היתה יוצאת דופן, הקורס התנהל באוירה נלהבת ואוהבת. במהלכו נסענו ביחד למצודת נבי יושע, לשמוע על מהלך הקרב עם מי שלחמו בו. בצילום למעלה - טוג'ו, חבר מעין ברוך, מדריך את קבוצת הותיקים והתלמידים בסיור משותף במצודת כוח, אודות כיבוש המקום שנקרא אז נבי-יושע. הקורס הסתיים ביצירת כרזות גדולות ובהם סיפורי הותיקים, לכל אחת נוסף טקסט שחקר כל ילד על נושא מהותי מאותה תקופה. מנחות: דניאלה שאול ומירי סיני 

   

  הכרזות שעוצבו לסיכום בשנת תשע"ג:

   

  הסיפור של חנה (חנק'ה) הלפרין נכתב ועוצב בידי מעין רוזניס

  הסיפור של גרשון קסטל נכתב ועוצב בידי ארינה גוסק

  הסיפור של נטע כנעני נכתב ועוצב בידי אורי כוכבי

  הסיפור של אורי הורוביץ נכתב ועוצב על ידי נטע פלג גינזבורג

  הסיפור של חנן סבר נכתב ועוצב על ידי נועם גולדפרב

  הסיפור של עמוס הרפז, נכתב ועוצב בידי עידו מועלם ועידו בן נון

   

  הכרזות שעוצבו לסיכום הקורס בשנת תשע"ב:

  הסיפור של צביקה אונגר, נכתב ועוצב בידי אברהם

  הסיפור של נטע כנעני, נכתב ועוצב בידי אסף הייטנר

  הסיפור של עמוס הרפז, נכתב ועוצב בידי עדן פלר

  הסיפור של טוג'ו וחדי נכתב ועוצב בידי מיקי

  הסיפור של שרה רפופורט נכתב ועוצב בדידי אדם שוורץ

  הסיפור של חנן סבר נכתב ועוצב בידי ניצן טירולר

  הסיפור של רחל ושמואל רבינוביץ', נכתב ועוצב בידי ליעד